WYPOŻYCZAMY SAMOCHODY

DLA CIEBIE, TWOJEJ RODZINY I FIRMY


ODBIÓR Z LOTNISKA

WROCŁAW, KATOWICE

Tragedia po dyskotece – pijany nastolatek zderzył się czołowo

WYNAJEM NEWS

pijany kierowca

W doniesieniach medialnych bardzo często pojawia się temat trzeźwości kierowców. Akcje promujące trzeźwość za kierownicą są głośno rozpowszechniane, a policyjna kontrola trzeźwości przybiera na sile szczególnie w okresach długich weekendów oraz świąt. Ile razy słyszałeś doniesienia o wypadku, gdzie sprawcą był pijany kierowca?

Z danych tvn24 wynika, iż w 2012 roku miało miejsce 2336 wypadków, gdzie sprawcą był kierowca pod wpływem alkoholu. W ich wyniku śmierć poniosło 206 osób a 2125 osób zostało rannych. W roku 2013 liczba śmiertelnych ofiar wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców wynosiła 265, a liczba rannych 2727, pomimo, iż liczba samych wypadków tego rodzaju spadła do 2101.

Na szczęście spada liczba wypadków, w których sprawcą był pijany kierowca. Jak donosi tvn24 „ w ciągu ostatnich 10 lat liczba pijanych kierowców spadła o dwa tysiące. Teraz wynosi ok. czterech tysięcy”. Wśród nietrzeźwych sprawców wypadków dominują głównie ludzie młodzi. Pijany nastolatek po dyskotece wsiadł za kierownicę i zderzył się czołowo z pojazdem znajdującym się na przeciwległym pasie ruchu? Takie doniesienia to niestety nie rzadkość. Alarmujące mogą być dane odnośnie wieku nietrzeźwych sprawców wypadków – w tej niechlubnej statystyce przodują osoby młode (41%) w wieku od 25 do 39 lat. Za najważniejszą przyczynę takich wypadków uznaje się nadmierną prędkość oraz nieprawidłowo wykonywane manewry.

Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu jest powszechnie nieakceptowane. Pijany kierowca posiada małą koncentrację oraz osłabiony refleks. Oznacza to, iż na wszelkie sytuacje na drodze reaguje dużym opóźnieniem i stwarza niebezpieczeństwo dla innych użytkowników drogi. Policja zachęca do kształtowania obywatelskich inicjatyw – sprawdza każdą informację o zgłoszonym podejrzanym kierowcy o prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Dla niektórych kierowców nie przemawia nawet fakt surowych kar dla kierujących pod wpływem alkoholu. Osobie nietrzeźwej prowadzącej samochód, która posiada we krwi od 0,2 do 0,5‰ grożą sankcje.

Najłagodniejszy wymiar kary to grzywna w przedziale od 50 do 5000 zł. Kierowcy mogą zostać również odebrane uprawnienia do kierowania pojazdem na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet może on trafić do aresztu na okres od 5 do 30 dni. Wsiadanie za kółko kiedy zawartość alkoholu w organizmie przekracza 0,5 ‰ kwalifikowane jest jako przestępstwo. Takie postępowanie objęte jest również karą grzywny, utratą prawa jazdy na czas od roku do10 lat, a w przypadku spowodowania śmiertelnego wypadku – sąd może dożywotnio zakazać sprawcy prowadzenia pojazdów.

Najbardziej obrazowo do wsiadania za kierownicę pod wpływem alkoholu powinny zniechęcać przedstawione statystyki. Pomyśl - zanim wsiądziesz do samochodu pod wpływem alkoholu – w końcu ryzykujesz życie nie tylko swoje, ale również wszystkich innych uczestników drogi! Od twojej decyzji może zależeć cudze życie oraz zdrowie.